Szkolenia wstępne
Szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą odbyć:
- nowo zatrudnieni pracownicy przed dopuszczeniem do wykonywania pracy,
- studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką,
- uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu wg szczegółowo opracowanych programów szkoleń i obejmuje:
- szkolenie wstępne ogólne zwane instruktażem ogólnym,
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy zwane instruktażem stanowiskowym.
Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy, lub w regulaminach pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż ogólny powinien przeprowadzić pracownik służb BHP, lub na zlecenie pracodawcy podmiot zewnętrzny pełniący obowiązki tej służby.
Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, a także metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Instruktaż stanowiskowy może przeprowadzić wyznaczona przez pracodawce osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca. Osoby te muszą jednak posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolenie w zakresie metod prowadzenie instruktażu stanowiskowego.
Warto przy tym pamiętać, że pracownik, który wykonuje pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż na każdym z nich.
Odbycie szkolenia wstępnego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika.